מטפלות לילדים עם צרכים מיוחדים – אילו כישורים נדרשים?

מטפלות לילדים

אלפי ילדים בישראל בגילאי גן הינם תחת מטריית הצרכים המיוחדים בקטגוריות שונות, החל מלקויות תקשורת ושפה, דרך קשיים רגשיים וחברתיים ועד הפרעות התפתחות פיסיות, קוגניטיביות, מוטוריות ואחרות. משרד החינוך מקנה מעטפת של סיוע וטיפול מותאם לאותם ילדים ולהוריהם. אם תחום הטיפול לילדים עם צרכים מיוחדים מרתק אותך, אנו, באתר חיפושי המשרות החדש "הלפ בוק", נשמח להכיר לך את הכישורים הנדרשים להצלחה בתחום הטיפול בחינוך המיוחד, בתפקיד מטפלת לילדים עם צרכים מיוחדים.

כאבן יסוד להצלחה בתחום הצרכים המיוחדים, חשוב להכיר ברגישות העניין. את המשמעויות של ילד עם צרכים מיוחדים ואת דרכי ההתמודדות עם קשייו יש ללמוד ביסודיות, תוך הבנת המשמעויות הרבות הכרוכות בכך. הלימוד וההכשרה אינם מסתיימים לרגע, וחשוב לצבור כל הזמן ידע חדש ושיטות חדשות. שלא יהיה לכם ספק – ביכולתכן לשנות את חייו של הילד ומשפחתו. טיפול נכון וסיוע מתאים עשויים לחולל קסמים ביכולותיו של כל ילד בעל קשיים ולקויות.

אז אחרי שצברתן את הידע התאורטי, הגיע השלב המעשי, ובו תצטרכו לגלות אורך רוח וסבלנות עד אין קץ. אחד המאפיינים הבולטים של מרבית הילדים (והמבוגרים) עם הצרכים המיוחדים הוא איטיות סרגל הלמידה, תוך כדי עליות וירידות, הפתעות ואכזבות. חשוב להיות מוכנים לכך מנטאלית. ייתכן מצב בו תצטרכו ללמד ילד עם צרכים מיוחדים במשך שנה נימוסי שולחן בסיסיים או לכתוב את שמו. אם אין לכן את המוטיבציה והסבלנות לכך, הדבר עלול להוות מכשול בלתי עביר.

בתחום הצרכים המיוחדים מרבית הסיוע הינו פרטני ואישי, וזו צריכה להיות הגישה (בניגוד לזאת הרווחת המכלילה קבוצות שלמות תחת אותה מטרייה. לדוגמא – ילדים עם אוטיזם). כל ילד הוא מקרה שונה, עם מאפיינים אחרים ודרכי התמודדות שלא דומות לאלו של קודמיו. חשוב להיות ערוכים לכך, ולא להניח שמה שעבד אצל הילד הקודם יצליח גם עם הילד הבא.

לסיכום, מדובר בתחום סיזיפי ומאתגר מנטאלית, אך כזה המעניק סיפוק עצום. נדרש ידע תיאורטי, יכולת יישום מעשית, פרגמטיות מחשבתית והמון סבלנות. חושבת שאת מתאימה? צוות "הלפ בוק" ישמח להתאים לך במהירות משרה שתגרום לך לחייך בלי הפסקה. "הלפ בוק" – אתר משרות הבית והמשפחה המוביל בישראל.