איך לקבל צו ירושה ללא עיכובים מיותרים?

צו ירושה

צוואה מסודרת, ערוכה כחוק ורצוי בעזרת עורך דין מומחה לדיני משפחה, היא ערובה לכך שרצונו של האדם בנוגע לחלוקת נכסיו לאחר מותו יתממש באופן מלא. צוואות הן גם מפתח יקר ערך למניעת סכסוכים משפחתיים, שעלולים להפוך לקרע של ממש, בהיעדר ודאות לגבי רצון המנוח. במקרים שבהם אדם הולך לעולמו בלי להשאיר צוואה מסודרת, על בני המשפחה שרואים את עצמם יורשים פוטנציאליים לפנות אל משרד המשפטים, וליתר דיוק אל הרשם לענייני ירושה, בבקשה לקבל צו ירושה.

מדוע צו ירושה הוא חובה?

צו ירושה הינו חובה שכן ללא צו זה אין לאיש גישה לנכסיו של אדם שנפטר. חשוב להדגיש שגם כשמדובר בבן/בת זוג ובילדי המנוח, אין להם שום דרך להעביר לידם את רכושו של הנפטר באופן חוקי. צו הירושה נדרש גם כשלמשל לבני זוג חשבון בנק משותף ואחד מהם הולך לעולמו.

היתרונות של הבקשה המקוונת

כמו פעולות רבות מאוד בימינו, גם את אותה בקשה לקבל צו ירושה ניתן להגיש דרך האינטרנט. יתרון אחד של בחירה בבקשה מקוונת הוא שאין צורך להגיע ללשכה המחוזית של רשם הירושות (וגם לא ללכת לדואר), ועוד יתרון הוא שהאגרה על הגשת בקשה זו באופן מקוון נמוכה ב-15% ביחס לאגרה ה"רגילה".

יצוין כי לא בכל מקרה קיימת האפשרות להגיש את הבקשה אונליין. המקרים שבהם ניתן לבצע את הפעולה דרך האתר של האפוטרופוס הכללי (רשם הירושות הוא יחידה של האפוטרופוס הכללי), הם כשלמנוח יש צאצא/ים או הורה/הורים שעדיין בין החיים.

המסמכים שחובה להגיש

על-מנת למנוע עיכובים מיותרים, מומלץ לוודא שעם הבקשה לצו הירושה הוגשו כל המסמכים הנדרשים: תעודת הפטירה המקורית, תעודות הפטירה של כל מי שעשוי להיות יורש וכבר אינו בין החיים (למשל ילדים שהלכו לעולמם), ואישור כי נשלחו בדואר רשום הודעות לכל היורשים האפשריים.

כמו כן יש לצרף קבלות על תשלום שתי אגרות (האחת עבור פתיחת התיק והשנייה עבור הפרסום בעיתון). אם ישנם יורשים אשר מוותרים על החלק שלהם בירושה, נדרש תצהיר הסתלקות. עפ"י החוק על האפוטרופוס הכללי להגיב על הבקשה לצו הירושה בתוך 45 יום.